Strona główna Kontakt RSS
 Jezyk-Czeski.info - Internetowe vademecum przyjaciół języka czeskiego
Strona głównaInformacjeKursyKsięgarnieTłumaczeSłownikKompendia


◄ powrót

Comenia Script - nowe czeskie pismo
Środa, 12 Maj 2010, 0:23


Możliwe, że już niedługo uczniowie szkół podstawowych w Republice Czeskiej będą się uczyli pisać nowym pismem. Ministerstwo Edukacji chce we współpracy z praskim Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Karola w Pradze w kilkudziesięciu szkołach od września testować nowy rodzaj pisma "Comenia Script". To pismo jest bardziej podobne do pisma drukowanego i poszczególne litery w słowach się mniej ze sobą łączą. "Nowe pismo jest łatwiejsze i bardziej przyjazne zwłaszcza względem dzieci piszących lewą ręką, dla których pisanie sprawia trudności, a co więcej, jest bardziej praktyczne w korzystaniu z niego w przyszłości" - mówi sekretarz ministra edukacji Jindřich Kitzberger.


Praktycznie z obecnie używanym pismem rzadko kiedy się spotykamy poza szkołą. Pisanie czeskich literek nie należy wcale do łatwych do nauczenia zadań. Pierwszoklasiści, jak również ich rodzice, muszą wiele czasu poświęcić, aby dziecko nauczyć poprawnego pisania. Autorka pisma "Comenia Script" Radana Lencová podkreśla, że nauka będzie o wiele łatwiejsza jak dla dzieci tak i dla ich rodziców.

Haczyki i kreseczki w języku czeskim będziemy pisać od razu, a nie dopiero po napisaniu całego słowa. Dzięki temu dzieci nie będą zapominały o poprawnej diakrytyce. Dzisiejszy pisany język czeski ma już ponad 80 lat. Nowe pismo miałoby być bardziej podobne do tego, którego używa większość krajów europejskich.

Jeżeli nowe pismo zda swój egzamin, szkoły mogłyby zacząć go używać jako dodatkowy wariant w nauce pisania.


autor: Tomasz A. Kaniewski
obrazek: nowe pismo czeskieSerwis Język-Czeski.info wyraża zgodę na udostępnienie tego artykułu na stronach innych serwisów internetowych. Warunkiem opublikowania artykułu jest umieszczenie w jego sąsiedztwie następującej informacji: "Artykuł pochodzi z Internetowego vademecum przyjaciół języka czeskiego - www.jezyk-czeski.info" oraz przekierowania na stronę: http://www.jezyk-czeski.info . Treść artykułu należy skopiować w całości, podając autora i nie zmieniając jego treści merytorycznej.


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger
© 2009 - 2020 - jezyk-czeski.info    e-mail: auctor@jezyk-czeski.info
Partnerzy: AroundBy.eu | Polsky-Jazyk.cz | Talarek.pl - przewodnik | Sowinski.cz | Kaniewski.Net.pl | Isidorus.Net | wCzechach.info | Firma w Czechach | Wirtualne Biuro w Czechach |

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zamieszczone w serwisie są objęte prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.

Wydawca: Tomasz Adam Kaniewski, Poděbradova 869, 547 01 Náchod; NIP: CZ7712249919
Adres korespondencyjny: Tomasz Adam Kaniewski, skrytka pocztowa 59, 57-350 Kudowa-Zdrój
telefon: +420 778 006 786 i faks: +420 491 814 045

Projekt i wykonanie: