Strona główna Kontakt RSS
 Jezyk-Czeski.info - Internetowe vademecum przyjaciół języka czeskiego
Strona głównaInformacjeKursyKsięgarnieTłumaczeSłownikKompendia


◄ powrót

Na Wielkanoc do Czech
Wtorek, 5 Kwiecień 2011, 10:20


Na jarmarkach wielkanocnych w Czechach zakupimy piękne dekoracje, spróbujemy przysmaków regionalnych. Barwny program dla dzieci szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków. Zapraszamy także do czeskich zamków i pałaców na otwarcie sezonu wiosennego, na wycieczkę na łono przyrody lub do słynnych uzdrowisk.


W Pradze jarmark wielkanocny tradycyjnie odbywa się na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława od 9 kwietnia do 1 maja (www.prague-info.cz). Na jarmarki zapraszają także inne miasta i zamki czeskie, między innymi Znojmo, 18–24 kwietnia (www.znojmocity.cz ), zamek Buchlov na Slovacku, (www.hrad-buchlov.cz), Křivoklát 23-25 kwietnia (www.krivoklat.cz), Sychrov 16–17 kwietnia www.zamek-sychrov.cz , Helfštýn 23–25 kwietnia, www.helfstyn.cz, skansen architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm 23–25 kwietnia (www.vmp.cz)

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok a także ewentualnie szybkie zamążpójście. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).

Każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance – ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.

źródło: CzechTourism.com

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger
© 2009 - 2021 - jezyk-czeski.info    e-mail: auctor@jezyk-czeski.info
Partnerzy: AroundBy.eu | Polsky-Jazyk.cz | Talarek.pl - przewodnik | Sowinski.cz | Kaniewski.Net.pl | Isidorus.Net | wCzechach.info | Firma w Czechach | Wirtualne Biuro w Czechach |

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zamieszczone w serwisie są objęte prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.

Wydawca: Tomasz Adam Kaniewski, Poděbradova 869, 547 01 Náchod; NIP: CZ7712249919
Adres korespondencyjny: Tomasz Adam Kaniewski, skrytka pocztowa 59, 57-350 Kudowa-Zdrój
telefon: +420 778 006 786 i faks: +420 491 814 045

Projekt i wykonanie: