Strona główna Kontakt RSS
 Jezyk-Czeski.info - Internetowe vademecum przyjaciół języka czeskiego
Strona głównaInformacjeKursyKsięgarnieTłumaczeSłownikKompendia

◄ powrót

Teatr: Wyjątkowy balet o Królu Słońcu i nie tylko na deskach Teatru Narodowego w Pradze
Środa, 13 Lipiec 2011, 19:38


Nowy sezon 2011/2012 w Teatrze Narodowym w Pradze rozpocznie się 4 sierpnia baletem Królowie Słońca inspirowanym losem francuskiego monarchy z dynastii Burbonów Ludwika XIV. Pojawi się również historia oparta na życiu sławnej meksykańskiej malarki Fridy Kahlo.


Jak podała Helena Bartlová z Teatru Narodowego będzie to światowe taneczne wydarzenie, które doczeka się w Pradze swej premiery. Niezwykłego przedstawienia doświadczą nie tylko miłośnicy baletu klasycznego, ale również fani nowych form tanecznych. Przedstawienie powstało na motywach historycznych z życia Ludwika XIV nazywanego Królem Słońcem. Dyrektorem artystycznym jest rosyjski choreograf Nikita Dimitrijevskij, będący uczniem słynnego czeskiego choreografa Jerzego Kyliána.

„Do kierowania spektaklem w Pradze podchodzę z wielką odpowiedzialnością. Jest to dla mnie zaszczyt , iż możemy wyjść właśnie na deski Teatru Narodowego, gdzie narodziła się legenda Kyliána,“ zapowiedział rychły występ Dimitrijevskij który zaprosił na praską scenę czołowych artystów światowych teatrów z Berlina, Paryża i Moskwy.

Natomiast po raz pierwszy na scenie Stavovskiego divadla pojawi się zespół baletowy z Teatru Morawskiego w Ołomuńcu, który zaprezentuje obrazy z życia surrealistycznej malarki Fridy Kahlo. Trupa teatralna pod dyrekcją choreografa Roberta Balogha zaprezentuje burzliwe romanse między jej męże oraz malarzem Diegiem Riverem.

„Taneczne kreacje w przedstawieniu Frida uzupełnią nagrania znanych kompozytorów, w tym Eliota Goldenthala, który uczestniczył w tworzeniu muzyki do filmu o tej samej nazwie,” uzupełniła Bartlová. Twórcą scenografii był Jan Duška, która podkreśla wizualne doznania. Przedstawienie będzie miało miejsce 22 września.

Na deskach Teatru Narodowego w drugim i trzecim wieczorze miesiąca września wystąpią również bracia Jerzy i Otto Bubeníčkowie. Przedstawią oni baletową adaptację dzieła Oskara Wilde’a pt. „Portret Doriana Graya.”


Źródło
kultura.idnes.czLudzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger
© 2009 - 2023 - jezyk-czeski.info    e-mail: auctor@jezyk-czeski.info
Partnerzy: AroundBy.eu | Polsky-Jazyk.cz | Talarek.pl - przewodnik | Sowinski.cz | Kaniewski.Net.pl | Isidorus.Net | wCzechach.info | Firma w Czechach | Wirtualne Biuro w Czechach |

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zamieszczone w serwisie są objęte prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.

Wydawca: Tomasz Adam Kaniewski, Poděbradova 869, 547 01 Náchod; NIP: CZ7712249919
Adres korespondencyjny: Tomasz Adam Kaniewski, skrytka pocztowa 59, 57-350 Kudowa-Zdrój
telefon: +420 778 006 786 i faks: +420 491 814 045

Projekt i wykonanie: