Strona główna Kontakt RSS
 Jezyk-Czeski.info - Internetowe vademecum przyjaciół języka czeskiego
Strona głównaInformacjeKursyKsięgarnieTłumaczeSłownikKompendia

◄ powrót

Film: Fantastyczny świat wyimaginowany w głowach aktorów – pierwszy czeski film 3D
Środa, 27 Lipiec 2011, 12:23


Dookoła zieleń, aktorzy przed kamerą odtwarzają zdarzenie, którego tak naprawdę nie ma. Jeden krzyżyk oznacza tornado, drugi nieprzyjaciela, a reżyser daje wskazówki jak mają reagować aktorzy. Tak właśnie wygląda tworzenie pierwszej czeskiej produkcji w 3D w reżyserii Tomasza Krejčego pt. Ostatni z Aporveru.


Premiera filmu było zaplanowana już na chwilę obecną, jednak nieco się to przeciągnęło. Reżyser Tomasz Krejčí zaczął pracować nad fantastyczną krainą Aporver już 3 lata temu. Początkowo ustalony stumilionowy budżet dziś zwiększył się dwukrotnie. Producent nie był na początku za bardzo zachwycony pomysłem stworzenia filmu w trójwymiarze, ale dzięki tej kosztownej inwestycji mogli zrealizować plany, o których nawet nie odważyli się pomyśleć. Sam reżyser twierdził: „Wziąłem to za jakąś fanaberię, która Aporverowi nie jest potrzebna. Potem jednak Felix Nevřela pokazał kilka minut przekonwertowanych do formatu 3D i stwierdziliśmy, iż bylibyśmy głupi, gdybyś z tego nie skorzystali.”

Cała akcja filmu odgrywa się w głowie. Reżyser stara skrzętnie wyjaśnić aktorom, jak mają reagować, jakie emocje pokazać i co się wokół nich dzieje. Krzyżyki i punkty na ścianach pomagają, gdzie należy się patrzeć, ale niezbędne są instrukcje dawane przez Krejčego również po angielsku. Główną odtwórczynią roli jest amerykańska aktorka Susan May Pratt. Uważa, że gra w filmie 3D nie jest łatwa, nigdy nie miała styczności z taką produkcją. Zamiast kulis jest tylko zielona przestrzeń z punktami i krzyżykami. Dużą trudnością jest również fakt, iż musi grać w języku czeskim.

Praca nad filmem jest niezwykle ciężka, ponieważ spaja nowoczesną technologię z klasycznymi metodami. Reżyser twierdzi, że Aporver nie jest czeskim Avatarem. Ma nadzieje stworzyć coś oryginalnego. Ostatni z Aporveru opowiada o miłości chłopca Rablima do Maysou, ich miłość ocali świat od zagłady.

W rolę kochanków wcielili się Filip Cíl i Jana Pidrmanová, w pozostałych rolach: Tomasz Klus, Eduard Jenický, Nela Boudová, David Vobořil i Petr Forman.

Źródło
kultura.idnes.cz/Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger
© 2009 - 2021 - jezyk-czeski.info    e-mail: auctor@jezyk-czeski.info
Partnerzy: AroundBy.eu | Polsky-Jazyk.cz | Talarek.pl - przewodnik | Sowinski.cz | Kaniewski.Net.pl | Isidorus.Net | wCzechach.info | Firma w Czechach | Wirtualne Biuro w Czechach |

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zamieszczone w serwisie są objęte prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.

Wydawca: Tomasz Adam Kaniewski, Poděbradova 869, 547 01 Náchod; NIP: CZ7712249919
Adres korespondencyjny: Tomasz Adam Kaniewski, skrytka pocztowa 59, 57-350 Kudowa-Zdrój
telefon: +420 778 006 786 i faks: +420 491 814 045

Projekt i wykonanie: