Strona główna Kontakt RSS
 Jezyk-Czeski.info - Internetowe vademecum przyjaciół języka czeskiego
Strona głównaInformacjeKursyKsięgarnieTłumaczeSłownikKompendia

◄ powrót

Sztuka: Praga pachnąca świeżą kawą
Czwartek, 10 Marzec 2011, 19:15


Pierwszą kawiarnię w czeskiej Pradze otworzył w roku 1714 przy moście Karola na Malej Stranie Georgius Deodatus Damascenus. Georgius Deodatus początkowo przechadzał się po mieście w orientalnym stroju i oferował kawę wprost na ulicy. Dlatego Prażanie mówili o nim „Arab“. Na turbanie miał specjalną tacę a na niej dzbanek z kawą, którą ogrzewał w naczyniu z rozżarzonym węglem. Za zarobione pieniądze otworzył później w domu U Złotego węża (U Zlatého hada), w pobliżu Mostu Karola pierwszą praską kawiarnię. Kawę przyrządzał i sprzedawał aż do swej śmierci w roku 1730.Kreatywni bywalcy kawiarniani

W pierwszej połowie XX wieku Praga była kawiarnianym rajem na ziemi. Bywanie w kawiarni stało się nieodłączną częścią życia mieszkańców wielkiego miasta. Nezval, Seifert, bracia Čapkowie, Poláček, Hašek, Kafka i wielu innych pisarzy, dziennikarzy, architektów, artystów i przedsiębiorców miało swe ulubione lokale. Przy stolikach, w obłokach dymu dyskutowano o polityce, sztuce i stosunkach międzyludzkich. Także dziś możemy delektować się łykiem wspaniałego, aromatycznego napoju w licznych praskich kawiariach, zarówno tych z tradycjami, jak i nowoczesnych, pulsujących współczesnością.

W klimacie dawnych czasów

Slavia, naprzeciw Teatru Narodowego, jest jedną z najstarszych i najbardziej lubianych kawiarni praskich. Po raz pierwszy została otwarta w roku 1863. Stała się tradycyjnym miejscem spotkań artystów i intelektualistów, takich jak Franz Kafka, Rainer Maria Rilke, Jaroslav Seifert czy Bedřich Smetana i Antonín Dvořák. Wnętrze lokalu w stylu Art Deco rozjaśnia światło wpadające przez wielkie okna, z których rozciąga się przepiękny widok na Hradčany, Teatr Narodowy i Most Karola. W Slávii oprócz kawy możemy spróbować typowych czeskich naleśników na słodko i na słono, gorącej czekolady lub wypić szklaneczkę grogu.

Café Louvre pamięta czasy pierwszej republiki. Secesyjna kawiarnia, otwarta w roku 1902, była chętnie odwiedzana przez znane osobistości, na przykład Franza Kafkę i Alberta Einsteina. Klimat dawnych czasów poczujemy tu także dziś. Na gości czeka secesyjna sala do gry w kręgle, gry towarzyskie a także świeża prasa. Wśród wyśmienitych przekąsek znajdziemy tu również dania wegetariańskie.

Café Imperial urzeknie nas unikatowym orientalnym wystrojem. Ściany i kolumny pokrywają płytki ceramiczne z motywami roślinnymi i zwierzęcymi przedstawiającymi sceny mauretańskie. Okazała kawiarnia hotelu Imperial zaprasza gości już od roku 1914.

Café Savoy mieści się na zachodnim brzegu Wełtawy, w pobliżu wyspy Kampa, na parterze secesyjnego domu. Wnętrze kawiarni z wysokim, siedmiometrowym sufitem i wielkimi żyrandolami stanowi noworenesansową perełkę. Kawiarnia Savoy została po raz pierwszy otwarta dla gości już w roku 1893. Początkowo była lokalem w stylu dekadenckim, w czasach po aksamitnej rewolucji stała się ulubioną knajpką Prażan. Rozkoszą dla kubków smakowych gości są serwowane tu smakowite przekąski czy lekki, wyśmienity obiad.

Kawiarnia w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w pobliżu placu Republiki należy do najpiękniejszych praskich lokali. Podobnie jak Miejski Dom Reprezentacyjny, także jej wnętrza zdobi styl secesyjny. Znajdziemy tu przestronne okna, wysokie sufity, lustra i kryształowe żyrandole. Wytworna kawiarnia oferuje przede wszystkim słodkie przysmaki, z których najsłynniejsze są torty własnego wypieku, ale także różnego rodzaju sałatki, przekąski i lekkie potrawy.

Grand Cafe Orient, jedyna kubistyczna kawiarnia na świecie, ma siedzibę od roku 1912 w eleganckim domu U Černé Matky Boží. Wyjątkowy kubistyczny wygląd nadał budynkowi mistrz architekury nowoczesnej, Josef Gočár. Ciekawa jest nie tylko fasada, lecz przede wszystkim kubistyczne wnętrze. Znajdziemy tu zaprojektowany przez Gočára kubistyczny bufet-bar i stylowe wyposażenie, łącznie z żyrandolami i lampami. Na smakoszy czeka tu między innymi wyśmienita domowa rolada jabłkowa z lodami karmelowymi, koktajle mleczne i pyszna kawa cappuccino.

Nowoczesne & trendy café

W Al Cafetero spróbujemy świeżo prażonej kawy organicznej BIO pochodzącej z różnych mikroplantacji z całego świata a także serów francuskich, strucli domowych lub warzyw po toskańsku ze świeżutką bagietką.

Siddharta Café jest znakomitym wariantem znanego Budha Baru. Wnętrze stanowi harmonijne połączenie motywów orientalnych i nowoczesnego design. Szef kuchni Tomáš Stehlík oferuje gościom aromatyczne i smaczne dania kuchni światowej.

Ethiopia Café znajdziemy na Vinohradach przy ulicy Krkonošskiej. Kawiarnia oferuje wyjątkowe specjały afrykańskie z Etiopii, Mali, Kongo i innych krajów.


źródło: CzechTourism.comLudzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger
© 2009 - 2021 - jezyk-czeski.info    e-mail: auctor@jezyk-czeski.info
Partnerzy: AroundBy.eu | Polsky-Jazyk.cz | Talarek.pl - przewodnik | Sowinski.cz | Kaniewski.Net.pl | Isidorus.Net | wCzechach.info | Firma w Czechach | Wirtualne Biuro w Czechach |

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zamieszczone w serwisie są objęte prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.

Wydawca: Tomasz Adam Kaniewski, Poděbradova 869, 547 01 Náchod; NIP: CZ7712249919
Adres korespondencyjny: Tomasz Adam Kaniewski, skrytka pocztowa 59, 57-350 Kudowa-Zdrój
telefon: +420 778 006 786 i faks: +420 491 814 045

Projekt i wykonanie: